2005 Minerals Yearbook Cambodia and LaosAccording to Government official statistics, the mining activities in Cambodia during the past 2 years involved the production of laterite blocks (red soil) and construction materials, which included sands and crude stones. Other minerals, such as gemstones and gold, reportedly had been mined by illegal miners in the central Province of Kampong Cham, and the northeastern Provinces of Mondul Kiri and Ratana Kiri. In 2005, the production of mineral commodities in Laos included barite, carbonate rocks (construction aggregate and limestone), clay, coal, copper, gemstones (ruby and sapphire), gold, gypsum, rock salt, sand and gravel, silver, tin, and zinc.
| Name | 2005 Minerals Yearbook Cambodia and Laos |
| Description | According to Government official statistics, the mining activities in Cambodia during the past 2 years involved the production of laterite blocks (red soil) and construction materials, which included sands and crude stones. Other minerals, such as gemstones and gold, reportedly had been mined by illegal miners in the central Province of Kampong Cham, and the northeastern Provinces of Mondul Kiri and Ratana Kiri. In 2005, the production of mineral commodities in Laos included barite, carbonate rocks (construction aggregate and limestone), clay, coal, copper, gemstones (ruby and sapphire), gold, gypsum, rock salt, sand and gravel, silver, tin, and zinc. |