Environmental and social management plan (ESMP) for development support for four vulnerable communities in Preah Sihanouk province: Prey Nob Pir, Chong Ou, Boeng Reang, and Chroloung in Prey Nob district
The LASED III project supports the Royal Government of Cambodia’s land titling, infrastructure, and livelihood initiatives. It specifically targets 12 vulnerable coastal communities in Kampot, Kep, and Preah Sihanouk provinces that are threatened by climate change, including those involved in community fisheries and tourism. The project aims to enhance economic resilience through sustainable resource management, agricultural advancements, and improved market access. To ensure responsible implementation, an Environmental and Social Management Plan (ESMP) has been developed for Cluster 7 to mitigate risks across four communities in Preah Sihanouk’s Prey Nob district: Prey Nob Pir, Chong Ou, Boeng Reang, and Chroloung.
| Last updated | December 23, 2025 |
| Created | December 23, 2025 |
| Name | Environmental and social management plan (ESMP) for development support for four vulnerable communities in Preah Sihanouk province: Prey Nob Pir, Chong Ou, Boeng Reang, and Chroloung in Prey Nob district |
The LASED III project supports the Royal Government of Cambodia’s land titling, infrastructure, and livelihood initiatives. It specifically targets 12 vulnerable coastal communities in Kampot, Kep, and Preah Sihanouk provinces that are threatened by climate change, including those involved in community fisheries and tourism. The project aims to enhance economic resilience through sustainable resource management, agricultural advancements, and improved market access. To ensure responsible implementation, an Environmental and Social Management Plan (ESMP) has been developed for Cluster 7 to mitigate risks across four communities in Preah Sihanouk’s Prey Nob district: Prey Nob Pir, Chong Ou, Boeng Reang, and Chroloung. |