Cambodia’s Voluntary National Review 2019: On the implementation of the 2030 agenda for sustainable development (1st Version)
In the last forty years, Cambodia has made enormous progress in recovering from protracted conflict and genocide, and the accompanying blows to the country’s social and economic infrastructure, human resources, and above all, the spirit of Khmer people. Carrying this re-bounding spirit forward and seeking to continue its strong record of achievement on the MDGs, Cambodia enthusiastically supports the agenda set out by the Sustainable Development Goals (SDGs) 2016-2030. The process underpinning Cambodia’s first Voluntary National Review (VNR) began in late 2018, led by the Ministry of Planning. As with the CSDG Framework, the VNR relies on a wide consultative process. It has adopted a whole of government approach - drawing in line ministries and agencies, and local administrations; and a whole of society approach - open to civil society and business actors; with regular consultations taking place throughout the process.
| Last updated | July 5, 2019 |
| Created | July 5, 2019 |
| Name | Cambodia’s Voluntary National Review 2019: On the implementation of the 2030 agenda for sustainable development (1st Version) |
In the last forty years, Cambodia has made enormous progress in recovering from protracted conflict and genocide, and the accompanying blows to the country’s social and economic infrastructure, human resources, and above all, the spirit of Khmer people. Carrying this re-bounding spirit forward and seeking to continue its strong record of achievement on the MDGs, Cambodia enthusiastically supports the agenda set out by the Sustainable Development Goals (SDGs) 2016-2030. The process underpinning Cambodia’s first Voluntary National Review (VNR) began in late 2018, led by the Ministry of Planning. As with the CSDG Framework, the VNR relies on a wide consultative process. It has adopted a whole of government approach - drawing in line ministries and agencies, and local administrations; and a whole of society approach - open to civil society and business actors; with regular consultations taking place throughout the process. |