Cambodia Trade Integration Strategy 2014-2018 (CTIS 2014-2018) is the country’s third generation trade integration strategy. The document focuses on 20 strategic outcomes. These address specific challenges at the market access and business environment level, at the value chain level, at the labor market and skill level, as well as in the management and deployment of technical assistance resources and focus on areas where reforms and institutional development are needed. The Ministry of Commerce worked closely with the Ministry of Planning and SNEC to ensure those 20 outcomes would be mainstreamed into the new NSDP-IV and Rectangular Strategy-III of the new Government.
| Last updated | July 15, 2015 |
| Created | July 15, 2015 |
| Name | Cambodia's diagnostic trade integration strategy and trade SWAp roadmap 2014-2018, full report |
Cambodia Trade Integration Strategy 2014-2018 (CTIS 2014-2018) is the country’s third generation trade integration strategy. The document focuses on 20 strategic outcomes. These address specific challenges at the market access and business environment level, at the value chain level, at the labor market and skill level, as well as in the management and deployment of technical assistance resources and focus on areas where reforms and institutional development are needed. The Ministry of Commerce worked closely with the Ministry of Planning and SNEC to ensure those 20 outcomes would be mainstreamed into the new NSDP-IV and Rectangular Strategy-III of the new Government. |