Ambassadors before they knew it : Song Kosal and Tun Channareth of the Cambodia campaign to ban landmines 1994-2011
The Cambodia Campaign to Ban Landmines traveled the world in 1995 raising awareness in order to achieve a ban. The Cambodia Campaign, as part of the NGO Forum, hosted a conference in Phnom Penh entitled “Towards an International Ban on Landmines” in June 1995. The conference discussed affective advocacy to ban landmines, the ethical dimensions of mine usage and the socio-economic impact of mines. Jody Wil-liams was a keynote speaker and survivors presented their views. The conference was opened by His excellency Chea Sim and closed by His excellency Tea Banh. A delegation was received at the Royal Palace by the King.
| Name | Ambassadors before they knew it : Song Kosal and Tun Channareth of the Cambodia campaign to ban landmines 1994-2011 |
The Cambodia Campaign to Ban Landmines traveled the world in 1995 raising awareness in order to achieve a ban. The Cambodia Campaign, as part of the NGO Forum, hosted a conference in Phnom Penh entitled “Towards an International Ban on Landmines” in June 1995. The conference discussed affective advocacy to ban landmines, the ethical dimensions of mine usage and the socio-economic impact of mines. Jody Wil-liams was a keynote speaker and survivors presented their views. The conference was opened by His excellency Chea Sim and closed by His excellency Tea Banh. A delegation was received at the Royal Palace by the King.  |