2016 voter registration monitoring and observation report
A three-month period of the new voter list registration started from 1 September to 29 November 2016. Despite introduction of the modernized voter registration system and efforts of the National Election Committee (NEC), approximately 7.87 million people successfully registered their names on the 2016 voter list, of out the total eligible voters of 9.6 million, equivalent to only 81.47%. The report underlined some major concerns including issuing of residential affidavits for police officers and soldiers, absence of support for some marginalized groups (Buddhist monks without identification cards and migrant workers), and insufficient voter education and dissemination of the voter registration.
Last updated | November 26, 2017 |
Created | November 26, 2017 |
Name | 2016 voter registration monitoring and observation report |
A three-month period of the new voter list registration started from 1 September to 29 November 2016. Despite introduction of the modernized voter registration system and efforts of the National Election Committee (NEC), approximately 7.87 million people successfully registered their names on the 2016 voter list, of out the total eligible voters of 9.6 million, equivalent to only 81.47%. The report underlined some major concerns including issuing of residential affidavits for police officers and soldiers, absence of support for some marginalized groups (Buddhist monks without identification cards and migrant workers), and insufficient voter education and dissemination of the voter registration. |