Sub-decree No. 497 on the delegation of power to sub-national administrations to appoint, move and terminate civil servants working at sub-national level
This sub-decree aims to promote the accountability of civil servants working at the sub-national level for sub-national administrations under the ministries with purpose to delegate power to sub-national administrations to appoint, move and terminate civil servants working at sub-national level.
Last updated | December 13, 2019 |
Created | December 13, 2019 |
Name | Sub-decree No. 497 on the delegation of power to sub-national administrations to appoint, move and terminate civil servants working at sub-national level |
This sub-decree aims to promote the accountability of civil servants working at the sub-national level for sub-national administrations under the ministries with purpose to delegate power to sub-national administrations to appoint, move and terminate civil servants working at sub-national level. |