Sub-decree No.128 on downsizing 1,005 hectar from Seima biodiversity protected area and reclassification of private state land for granting as Pnong indigenous communal ownership for 1 community and land parcel rights
Land area of 1,005hectare in Sen Monorom district, Mondulkiri province has downsized from Seima Biodiversity Protected Area and reclassification as "State Private Land" for granting purpose as communal ownership to 116 families of Pnong indigenous community on 53 land parcels including 24 parcels for residential, 29 parcels in Pu Trom village, Romonea commune, Sen Monorom district, Mondulkiri province.
Last updated | June 28, 2023 |
Created | June 3, 2016 |
Name | Sub-decree No.128 on downsizing 1,005 hectar from Seima biodiversity protected area and reclassification of private state land for granting as Pnong indigenous communal ownership for 1 community and land parcel rights |
Land area of 1,005hectare in Sen Monorom district, Mondulkiri province has downsized from Seima Biodiversity Protected Area and reclassification as "State Private Land" for granting purpose as communal ownership to 116 families of Pnong indigenous community on 53 land parcels including 24 parcels for residential, 29 parcels in Pu Trom village, Romonea commune, Sen Monorom district, Mondulkiri province. |