Sub-decree no. 137 on land reclassification as state private land of 799 hectares located within Stueng Hav district Preah Sihanouk province
This sub-decree shows the reclassification of state public land of 799 hectares, in Tumnob Rolok commune Stueng Hav district Preah Sihanouk province as state private land by the coordinate system. UTM Zone 48N Datum WGS 1984, as well as maps and tables attached to this sub-decree and following division formula: 1. 20% of the land area equal to 159 hectares and 80 ares handed over to Preah Sihanouk Provincial Administration.
2. 80% of the land area equal to 639 hectares and 20 ares grand the ownership to C99 international investment (Cambodia) Co.,Ltd For development as hotels, modern villas, condominiums, restaurants, business centers, service areas and warehouses.
| Name | Sub-decree no. 137 on land reclassification as state private land of 799 hectares located within Stueng Hav district Preah Sihanouk province |
This sub-decree shows the reclassification of state public land of 799 hectares, in Tumnob Rolok commune Stueng Hav district Preah Sihanouk province as state private land by the coordinate system. UTM Zone 48N Datum WGS 1984, as well as maps and tables attached to this sub-decree and following division formula:
1. 20% of the land area equal to 159 hectares and 80 ares handed over to Preah Sihanouk Provincial Administration. |