Sub-decree no 92 on the reclassification from public state property to private state property
Three land parcels in Phnom Penh underwent reclassification from state public property to state private property: (1) Daun Penh District Gendarmerie Base, Chaktomuk Police Station, and Public W.C with an area of 2321 square meters located in Chaktomuk commune, Daun Penh district; (2) a land parcel with an area of 5000 m2 nearby northern of the land of Department of Support and Rescue of Citizens located in Chaktomuk commune, Daun Penh district; and (3) a land parcel of 941 m2 nearby western of the Spean Hang bridge Tonle Bassac commune, Chamka Mon district, Phnom Penh.
| Last updated | October 22, 2020 |
| Name | Sub-decree no 92 on the reclassification from public state property to private state property |
Three land parcels in Phnom Penh underwent reclassification from state public property to state private property: (1) Daun Penh District Gendarmerie Base, Chaktomuk Police Station, and Public W.C with an area of 2321 square meters located in Chaktomuk commune, Daun Penh district; (2) a land parcel with an area of 5000 m2 nearby northern of the land of Department of Support and Rescue of Citizens located in Chaktomuk commune, Daun Penh district; and (3) a land parcel of 941 m2 nearby western of the Spean Hang bridge Tonle Bassac commune, Chamka Mon district, Phnom Penh. |