Sub-decree no. 153 on the organization and implementation of the master plan for the coordination committee of the inter-ministerial development of Preah Sihanouk province as a model multi-purpose special economic zone and development of coastal provinces of Cambodia as multi-purpose economic and connected zones
This sub-decree aims to determine the organization and functioning of the Inter-Ministerial Coordinating Committee for the preparation and implementation of the Sihanoukville Development Master Plan as a multi-purpose special economic zone and the development of Cambodia's coastal provinces as a multi-purpose economic corridor and cell interface.
| Last updated | October 7, 2024 |
| Created | October 7, 2024 |
| Name | Sub-decree no. 153 on the organization and implementation of the master plan for the coordination committee of the inter-ministerial development of Preah Sihanouk province as a model multi-purpose special economic zone and development of coastal provinces of Cambodia as multi-purpose economic and connected zones |
This sub-decree aims to determine the organization and functioning of the Inter-Ministerial Coordinating Committee for the preparation and implementation of the Sihanoukville Development Master Plan as a multi-purpose special economic zone and the development of Cambodia's coastal provinces as a multi-purpose economic corridor and cell interface. |