Sub-decree No. 79 on Cutting , Reclassifying and Reserving 2,547.61 hectares of Wildlife Sanctuary and ELC in Uddor Meanchey Province.
Cutting 2,547.61 ha in Trapaeng Prasat village of Trapaeng Prasat commune in Trapaeng Prasat district of Uddor Meanchey province: 471.97 ha from Kulen-Prumtep Wildlife Sanctuary, and 2,075.64 ha from ELC of Khun Sea Import Export; Reclassifying 1,806.87 ha as state private land for donating to 403 families; Reserving 740.74 ha as state public land and for physical infrastructure development; and Granting ownership to 507 private land parcels.
Name | Sub-decree No. 79 on Cutting , Reclassifying and Reserving 2,547.61 hectares of Wildlife Sanctuary and ELC in Uddor Meanchey Province. |
Cutting 2,547.61 ha in Trapaeng Prasat village of Trapaeng Prasat commune in Trapaeng Prasat district of Uddor Meanchey province: 471.97 ha from Kulen-Prumtep Wildlife Sanctuary, and 2,075.64 ha from ELC of Khun Sea Import Export; Reclassifying 1,806.87 ha as state private land for donating to 403 families; Reserving 740.74 ha as state public land and for physical infrastructure development; and Granting ownership to 507 private land parcels. |