In this decision, the government has defined priority sectors for the implementation of Public-Private Partnership (PPP) projects for a period of 10 years (2025–2035), including the transportation and logistics sector (roads and bridges, ports, and logistics), the energy sector, and the public services sector (clean water supply and waste management). In the event of a different decision by the Royal Government, projects in other sectors may also be included in the priority list of Public-Private Partnership projects, according to the procedures in force.
| Last updated | October 15, 2025 |
| Created | October 15, 2025 |
| Name | Decision on priority areas for public and private partnership projects 2025-2035 |
In this decision, the government has defined priority sectors for the implementation of Public-Private Partnership (PPP) projects for a period of 10 years (2025–2035), including the transportation and logistics sector (roads and bridges, ports, and logistics), the energy sector, and the public services sector (clean water supply and waste management). In the event of a different decision by the Royal Government, projects in other sectors may also be included in the priority list of Public-Private Partnership projects, according to the procedures in force. |