ការត្រួតពិនិត្យថ្នាក់ជាតិដោយស្ម័គ្រចិត្ត៖ ការអនុវត្តរបៀបវារៈ ឆ្នាំ២០៣០នៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព (កំណែទី ១)
នៅក្នុងរយៈពេល ៤០ឆ្នាំ ចុងក្រោយ ប្រទេសកម្ពុជាមានភាពរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងក្លា បន្ទាប់ពីងើបឡើងវិញពីជម្លោះ និងការប្រល័យពូជសាសន៍ដែលអូសបន្លាយ ដែលជះផលអវិជ្ជមានលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចធនធានមនុស្ស និងអ្វីដែលសំខាន់បំផុតគឺ ស្មារតីប្រជាជនខ្មែរ។ ដោយអនុវត្តនូវស្មារតីចងចាំឡើងវិញនេះ និងដើម្បីបន្តនូវសមិទ្ធិផលដ៏រឹងមាំរបស់ខ្លួននៃគោលដៅអភិវឌ្ឍសហស្សវត្សរ៍ កម្ពុជាគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹង ចំពោះរបៀបវារៈ ដែលកំណត់ដោយគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (២០១៦-២០៣០)។ ដំណើរការដែលគាំទ្រការត្រួតពិនិត្យជាតិដោយស្ម័គ្រចិត្តលើកដំបូង (VNR) បានចាប់ផ្តើមនៅចុងឆ្នាំ២០១៨ ដែលដឹកនាំដោយក្រសួងផែនការ។ មិនខុសពីគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជានោះទេ VNR ពឹងផ្អែកលើដំណើរការពិគ្រោះយោបល់ដ៏ទូលំទូលាយមួយរបស់រដ្ឋាភិបាល ដោយមានការចូលរួមពី ក្រសួងនានា និងទីភ្នាក់ងារពាក់ព័ន្ធ និងរដ្ឋបាលមូលដ្ឋាន។ រដ្ឋាភិបាលបាន ដោយផ្តល់ឱកាសឱ្យសង្គមស៊ីវិល និងអ្នកធ្វើអាជីវកម្មចូលរួមពិគ្រោះយោបល់ទៀងទាត់នៅក្នុងដំណើរការនេះ។
Last updated | 5 កក្កដា 2019 |
Created | 5 កក្កដា 2019 |
ឈ្មោះ | ការត្រួតពិនិត្យថ្នាក់ជាតិដោយស្ម័គ្រចិត្ត៖ ការអនុវត្តរបៀបវារៈ ឆ្នាំ២០៣០នៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព (កំណែទី ១) |
នៅក្នុងរយៈពេល ៤០ឆ្នាំ ចុងក្រោយ ប្រទេសកម្ពុជាមានភាពរីកចម្រើនយ៉ាងខ្លាំងក្លា បន្ទាប់ពីងើបឡើងវិញពីជម្លោះ និងការប្រល័យពូជសាសន៍ដែលអូសបន្លាយ ដែលជះផលអវិជ្ជមានលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចធនធានមនុស្ស និងអ្វីដែលសំខាន់បំផុតគឺ ស្មារតីប្រជាជនខ្មែរ។ ដោយអនុវត្តនូវស្មារតីចងចាំឡើងវិញនេះ និងដើម្បីបន្តនូវសមិទ្ធិផលដ៏រឹងមាំរបស់ខ្លួននៃគោលដៅអភិវឌ្ឍសហស្សវត្សរ៍ កម្ពុជាគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹង ចំពោះរបៀបវារៈ ដែលកំណត់ដោយគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (២០១៦-២០៣០)។ ដំណើរការដែលគាំទ្រការត្រួតពិនិត្យជាតិដោយស្ម័គ្រចិត្តលើកដំបូង (VNR) បានចាប់ផ្តើមនៅចុងឆ្នាំ២០១៨ ដែលដឹកនាំដោយក្រសួងផែនការ។ មិនខុសពីគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជានោះទេ VNR ពឹងផ្អែកលើដំណើរការពិគ្រោះយោបល់ដ៏ទូលំទូលាយមួយរបស់រដ្ឋាភិបាល ដោយមានការចូលរួមពី ក្រសួងនានា និងទីភ្នាក់ងារពាក់ព័ន្ធ និងរដ្ឋបាលមូលដ្ឋាន។ រដ្ឋាភិបាលបាន ដោយផ្តល់ឱកាសឱ្យសង្គមស៊ីវិល និងអ្នកធ្វើអាជីវកម្មចូលរួមពិគ្រោះយោបល់ទៀងទាត់នៅក្នុងដំណើរការនេះ។ |