ប្រកាសលេខ ៩៤៨ ស្តីពីការចាត់ជាបន្ទុករបស់រដ្ឋនូវអាករលើតម្លៃបន្ថែមលើមុខទំនិញ ដែលជាអាហារជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ
គោលបំណងសំខាន់នៃប្រកាសនេះ គឺដើម្បីសម្រួលដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការកំណត់ឱ្យអាករលើតម្លៃបន្ថែម (VAT) លើការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកនូវមុខទំនិញអាហារជាមូលដ្ឋានមួយចំនួន ក្លាយជាបន្ទុករបស់រដ្ឋរហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៨។ មុខទំនិញទាំងនោះរួមមានដូចជា អង្ករ ស៊ុត សាច់ អំបិល ស្ករ និងទឹកត្រី/ទឹកស៊ីអ៊ីវជាដើម ដើម្បីជួយកាត់បន្ថយចំណាយលើម្ហូបអាហារប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន។
| Last updated | 22 ធ្នូ 2025 |
| Created | 22 ធ្នូ 2025 |
| ឈ្មោះ | ប្រកាសលេខ ៩៤៨ ស្តីពីការចាត់ជាបន្ទុករបស់រដ្ឋនូវអាករលើតម្លៃបន្ថែមលើមុខទំនិញ ដែលជាអាហារជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ |
គោលបំណងសំខាន់នៃប្រកាសនេះ គឺដើម្បីសម្រួលដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការកំណត់ឱ្យអាករលើតម្លៃបន្ថែម (VAT) លើការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងស្រុកនូវមុខទំនិញអាហារជាមូលដ្ឋានមួយចំនួន ក្លាយជាបន្ទុករបស់រដ្ឋរហូតដល់ដំណាច់ឆ្នាំ២០២៨។ មុខទំនិញទាំងនោះរួមមានដូចជា អង្ករ ស៊ុត សាច់ អំបិល ស្ករ និងទឹកត្រី/ទឹកស៊ីអ៊ីវជាដើម ដើម្បីជួយកាត់បន្ថយចំណាយលើម្ហូបអាហារប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជន។ |