Women’s inclusion in REDD+ in Cambodia, lessons from good practices in forest, agriculture and other natural resources management sectors
The study is a part of the Joint Initiative of WOCAN, the UN-REDD Programme and USAID-funded LEAF Project to investigate practical entry points for women’s inclusion in Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation (REDD+) policies and practices. It aims to explore the current status and effectiveness of policies and practices related to gender integration in forestry, REDD+ and other natural resources management sectors in Cambodia. It analyses the current policies and practices, identifies the gaps between policies and practices, determines the factors that enable the inclusion of women in the policies and practices and identifies elements that prevent inclusion and effective implementation.
Last updated | June 13, 2015 |
Created | June 13, 2015 |
Name | Women’s inclusion in REDD+ in Cambodia, lessons from good practices in forest, agriculture and other natural resources management sectors |
The study is a part of the Joint Initiative of WOCAN, the UN-REDD Programme and USAID-funded LEAF Project to investigate practical entry points for women’s inclusion in Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation (REDD+) policies and practices. It aims to explore the current status and effectiveness of policies and practices related to gender integration in forestry, REDD+ and other natural resources management sectors in Cambodia. It analyses the current policies and practices, identifies the gaps between policies and practices, determines the factors that enable the inclusion of women in the policies and practices and identifies elements that prevent inclusion and effective implementation. |