Webpage capture on the news article of Kampong Speu could get cement plant
Conch KT Cement (Phnom Penh) Co Ltd plans to build a $263 million cement factory in Kampong Speu province with a two-million-tonne-a-year capacity, according to provincial governor Vei Samnang on March 18. Conch KT Cement is a joint venture between China’s Conch International Holding (HK) Ltd and local firm Battambang KT Cement Co Ltd. The joint venture currently manages another cement factory in Battambang province’s Ratanak Mondol district that started up on May 31, 2018. The plant has pumped out nearly two million tonnes of cement each year, adding credence to the scale of the proposed project.
| Last updated | February 9, 2023 |
| Created | February 9, 2023 |
| Name | Webpage capture on the news article of Kampong Speu could get cement plant |
Conch KT Cement (Phnom Penh) Co Ltd plans to build a $263 million cement factory in Kampong Speu province with a two-million-tonne-a-year capacity, according to provincial governor Vei Samnang on March 18. Conch KT Cement is a joint venture between China’s Conch International Holding (HK) Ltd and local firm Battambang KT Cement Co Ltd. The joint venture currently manages another cement factory in Battambang province’s Ratanak Mondol district that started up on May 31, 2018. The plant has pumped out nearly two million tonnes of cement each year, adding credence to the scale of the proposed project. |