Webpage capture on the news article of authorities nix NGO census
This webpage capture shows about on September 3, Meanchey district police searched the office of CITA, saying they were conducting a census and demanding information about the group's registration and activities. On September 4, authorities visited the office of IDEA and said they would return on September 10 to register and record staff and examine the organizational structure. This was later delayed. A survey of the CATU office was also taken. The outcome was representatives of six unions, federations, associations and NGOs then sent a letter of complaint to the Minister of Interior. In response, authorities said they would not proceed with the staff census. The Meanchey district police chief claimed the census had nothing to do with intentionally intimidating unions and NGOs.
Name | Webpage capture on the news article of authorities nix NGO census |
This webpage capture shows about on September 3, Meanchey district police searched the office of CITA, saying they were conducting a census and demanding information about the group's registration and activities. On September 4, authorities visited the office of IDEA and said they would return on September 10 to register and record staff and examine the organizational structure. This was later delayed. A survey of the CATU office was also taken. The outcome was representatives of six unions, federations, associations and NGOs then sent a letter of complaint to the Minister of Interior. In response, authorities said they would not proceed with the staff census. The Meanchey district police chief claimed the census had nothing to do with intentionally intimidating unions and NGOs. |