Cambodian mining officials have temporarily shut down a Chinese copper-mining firm for operating in a northern province with expired government-issued licenses and arrested two of the firm's employees, local authorities said. Siem Reap's provincial department of mines and energy closed down operations on Jan. 14 at the site run by Meng Xin Hong Fa (Cambodia) Resources Investment Co. Ltd. on more than 3,600 hectares (8,900 acres) of land in Chi Kreng district, because its two licenses had expired in October 2014, officials said.
| Name | Webpage capture on Cambodian officials close down Chinese-owned copper mine, arrest two workers |
Cambodian mining officials have temporarily shut down a Chinese copper-mining firm for operating in a northern province with expired government-issued licenses and arrested two of the firm's employees, local authorities said. Siem Reap's provincial department of mines and energy closed down operations on Jan. 14 at the site run by Meng Xin Hong Fa (Cambodia) Resources Investment Co. Ltd. on more than 3,600 hectares (8,900 acres) of land in Chi Kreng district, because its two licenses had expired in October 2014, officials said. |