Joint European strategy for development cooperation with Cambodia 2021-2027 [English]This document outlines the Joint European Strategy (JES) for development cooperation with the Kingdom of Cambodia for the period 2021-2027. The participating development partners include Belgium, Czech Republic, the EU, European Investment Bank, France (with AFD), Germany (including GIZ and KfW), Hungary, Ireland, Sweden and Switzerland (hereafter referred to as “European partners”).
| Last updated | July 18, 2022 |
| Created | July 18, 2022 |
| Name | Joint European strategy for development cooperation with Cambodia 2021-2027 [English] |
| Description | This document outlines the Joint European Strategy (JES) for development cooperation with the Kingdom of Cambodia for the period 2021-2027. The participating development partners include Belgium, Czech Republic, the EU, European Investment Bank, France (with AFD), Germany (including GIZ and KfW), Hungary, Ireland, Sweden and Switzerland (hereafter referred to as “European partners”). |