Increasing Pressure for Land - Implications for Rural Livelihoods in Developing Countries: The Case of Cambodia
This study aims to (1) analyse the early impacts of ELCs on indigenous people in the project area of Welt hunger hilfe, (2) analyse the context and the procedure of how ELCs are granted in practice, and (3) evaluate possible entry points of intervention. The methodological background is the qualitative case study, with semi-structured interviews with experts and focus group discussions with inhabitants of five villages as the main source of data. Results show that if the investments continue the way they have started, serious impacts on the livelihoods of indigenous people will result, leaving indigenous people in a state of food insecurity and loss of tradition.
Name | Increasing Pressure for Land - Implications for Rural Livelihoods in Developing Countries: The Case of Cambodia |
This study aims to (1) analyse the early impacts of ELCs on indigenous people in the project area of Welt hunger hilfe, (2) analyse the context and the procedure of how ELCs are granted in practice, and (3) evaluate possible entry points of intervention. The methodological background is the qualitative case study, with semi-structured interviews with experts and focus group discussions with inhabitants of five villages as the main source of data. Results show that if the investments continue the way they have started, serious impacts on the livelihoods of indigenous people will result, leaving indigenous people in a state of food insecurity and loss of tradition. |