Environmental and Social Management Framework of the Cambodia Sustainable Landscape and Ecotourism Project
This Environmental and Social Management Framework (ESMF) is for the proposed Sustainable Landscape and Ecotourism Project (SLEPC) in Cambodia, and prepared by Ministry of Environment (MoE), and Ministry of Rural Development (MRD) for possible financing by the World Bank (WB). The purpose of the ESMF is to ensure that CSLEP’s activities are screened for any negative social and environmental impacts and mitigating measures are taken into account in activity design and implementation. In other words, the ESMF is designed to ensure the CSLEP’s investments do not create or result in significant adverse impacts on local livelihoods and the environment, and that potential impacts are identified, avoided or at least minimized.
Last updated | March 13, 2020 |
Created | March 13, 2020 |
Name | Environmental and Social Management Framework of the Cambodia Sustainable Landscape and Ecotourism Project |
This Environmental and Social Management Framework (ESMF) is for the proposed Sustainable Landscape and Ecotourism Project (SLEPC) in Cambodia, and prepared by Ministry of Environment (MoE), and Ministry of Rural Development (MRD) for possible financing by the World Bank (WB). The purpose of the ESMF is to ensure that CSLEP’s activities are screened for any negative social and environmental impacts and mitigating measures are taken into account in activity design and implementation. In other words, the ESMF is designed to ensure the CSLEP’s investments do not create or result in significant adverse impacts on local livelihoods and the environment, and that potential impacts are identified, avoided or at least minimized. |