Economic census in the Kingdom of Cambodia 2022
The 2022 Economic Census aims to establish a comprehensive list of major national economic entities for the use of enterprise surveys and economic censuses in the Kingdom of Cambodia 2022 in accordance with the Law on Statistics and Sub-Decree No. 151 dated 2 October 2019 on the Date, Organization and Functioning of the 2021 Economic Census in the Kingdom of Cambodia.
Last updated | July 6, 2023 |
Created | July 6, 2023 |
Name | Economic census in the Kingdom of Cambodia 2022 |
The 2022 Economic Census aims to establish a comprehensive list of major national economic entities for the use of enterprise surveys and economic censuses in the Kingdom of Cambodia 2022 in accordance with the Law on Statistics and Sub-Decree No. 151 dated 2 October 2019 on the Date, Organization and Functioning of the 2021 Economic Census in the Kingdom of Cambodia. |