Ministry of Health's notification on a new positive case of COVID-19 May 22, 2020
As of May 22, 2020 at 09:30 pm, the Ministry of Health has analyzed the Institute Pasteur in Cambodia, which shows positive case of a new COVID-19, a 39-year-old Cambodian woman living in Sangkat Teuk Thla. Sen Sok Phnom Penh, a passenger returning from the United States, resumes flights from the Republic of Korea and arrived in Cambodia on May 08, 2020.
| Last updated | May 23, 2020 |
| Created | May 23, 2020 |
| Name | Ministry of Health's notification on a new positive case of COVID-19 May 22, 2020 |
As of May 22, 2020 at 09:30 pm, the Ministry of Health has analyzed the Institute Pasteur in Cambodia, which shows positive case of a new COVID-19, a 39-year-old Cambodian woman living in Sangkat Teuk Thla. Sen Sok Phnom Penh, a passenger returning from the United States, resumes flights from the Republic of Korea and arrived in Cambodia on May 08, 2020.  |