The Ministry of Health's notification on 03 positive and 03 recovery cases of COVID-19 on December 14, 2020
As of 7:00 am on December 15, 2020, there are 03 positive and 03 recovery cases of Covid-19 in Cambodia. The positive cases are a 66-year-old Cambodian-American woman who traveled from the United States, a 34-year-old Japanese woman who traveled from Japan, and a case related to the November 28 community event which is a 01-year-old child who is a son of a 30-year-old Cambodian woman who was tested positive of Covid-19 on 29 November 2020. The recovery cases are those related to the November 28 community event; a 57-year-old Cambodian man who is the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior, a 30-year-old Cambodian woman is a family member of the driver of the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior, and a 34-year-old Cambodian man who works in the Ministry of Interior who was close contacted with the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior.
| Last updated | December 15, 2020 |
| Created | December 15, 2020 |
| Name | The Ministry of Health's notification on 03 positive and 03 recovery cases of COVID-19 on December 14, 2020 |
As of 7:00 am on December 15, 2020, there are 03 positive and 03 recovery cases of Covid-19 in Cambodia. The positive cases are a 66-year-old Cambodian-American woman who traveled from the United States, a 34-year-old Japanese woman who traveled from Japan, and a case related to the November 28 community event which is a 01-year-old child who is a son of a 30-year-old Cambodian woman who was tested positive of Covid-19 on 29 November 2020. The recovery cases are those related to the November 28 community event; a 57-year-old Cambodian man who is the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior, a 30-year-old Cambodian woman is a family member of the driver of the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior, and a 34-year-old Cambodian man who works in the Ministry of Interior who was close contacted with the Director-General of Prisons of the Ministry of Interior.  |