Ministry of Health's notification on one recovery case and one new positive case of COVID-19 on 29 May 2020
By 7 am on May 30, 2020, there was an additional recovery case of a 39-year-old Cambodian woman living in Phnom Penh's Teuk Thla commune who had returned from the United States and had a positive case of the COVID-19 was a 26-year-old Cambodian man from Rokar Pram village , Rokar Pram commune, Tboung Khmum district, Tbong Khmum province, who had returned to a religious school in a school in Yala province in Thailand and returned from Thailand, travel by car with 12 seats (only 10 crew members and driver) to O'Beichoan entrance and then cross into Cambodia on May 28, 2020. He is currently being admitted to the Monkol Borey Cambodia-Japan Friendship Hospital in Banteay Meanchey province.
| Last updated | May 30, 2020 |
| Created | May 30, 2020 |
| Name | Ministry of Health's notification on one recovery case and one new positive case of COVID-19 on 29 May 2020 |
By 7 am on May 30, 2020, there was an additional recovery case of a 39-year-old Cambodian woman living in Phnom Penh's Teuk Thla commune who had returned from the United States and had a positive case of the COVID-19 was a 26-year-old Cambodian man from Rokar Pram village , Rokar Pram commune, Tboung Khmum district, Tbong Khmum province, who had returned to a religious school in a school in Yala province in Thailand and returned from Thailand, travel by car with 12 seats (only 10 crew members and driver) to O'Beichoan entrance and then cross into Cambodia on May 28, 2020. He is currently being admitted to the Monkol Borey Cambodia-Japan Friendship Hospital in Banteay Meanchey province.  |