Cambodia national assembly election
This report is the outcome of the information received from 11 observers deployed to 8 Cambodian provinces. It covers the pre‐election period, election day itself and also includes recommendations for further election reform in Cambodia. Past elections observed by ANFREL in Cambodia include Parliamentary elections in 2003 and 1998, and Commune Council elections in 2002. Following an invitation from the National Election Committee of Cambodia (NEC), ANFREL deployed a total of 11 international observers for Cambodia’s National Assembly election (see Annex 1 for the list of international observers). ANFREL’s mission, led by ANFREL’s Executive Director Ms. Somsri Hananuntasuk, took place from 18th July until 30th July 2008.
Name | Cambodia national assembly election |
This report is the outcome of the information received from 11 observers deployed to 8 Cambodian provinces. It covers the pre‐election period, election day itself and also includes recommendations for further election reform in Cambodia. Past elections observed by ANFREL in Cambodia include Parliamentary elections in 2003 and 1998, and Commune Council elections in 2002. Following an invitation from the National Election Committee of Cambodia (NEC), ANFREL deployed a total of 11 international observers for Cambodia’s National Assembly election (see Annex 1 for the list of international observers). ANFREL’s mission, led by ANFREL’s Executive Director Ms. Somsri Hananuntasuk, took place from 18th July until 30th July 2008. |