Cambodia Climate Change Forum 2024 ReportThis report shows the Cambodia Climate Change Summit (CCCS) held the Cambodia Climate Change Forum 2024 (CCCF24) providing a critical platform for addressing Cambodia’s pressing environmental challenges and advancing climate action ahead of the 29th Conference of the Parties (COP29). Hosted by the Ministry of Environment and organized by the Mekong Future Initiative, CCCF24 gathered over 350 participants, including government officials, international diplomats, NGOs, and youth leaders, to explore the intersection of climate policy, innovation, and sustainable development.
| Last updated | November 28, 2024 |
| Created | November 28, 2024 |
| Name | Cambodia Climate Change Forum 2024 Report |
| Description | This report shows the Cambodia Climate Change Summit (CCCS) held the Cambodia Climate Change Forum 2024 (CCCF24) providing a critical platform for addressing Cambodia’s pressing environmental challenges and advancing climate action ahead of the 29th Conference of the Parties (COP29). Hosted by the Ministry of Environment and organized by the Mekong Future Initiative, CCCF24 gathered over 350 participants, including government officials, international diplomats, NGOs, and youth leaders, to explore the intersection of climate policy, innovation, and sustainable development. |