Sub Decree No. 71 on the Supplement to Sub-Decree No. 41 on the Implementation of Preah Reach Kram on General Statute of Public Enterprises (English)The objective of this Anukret is to provide the additional provisions to Anukret No. 41/ANKR/BK on the Implementation of Preah Reach Kram on General Statute of Public Enterprises dated 06 August 1997 and permit public establishment with economic characteristics, state companies, or joint ventures with majority of state ownership to go to public offering.
| Name | Sub Decree No. 71 on the Supplement to Sub-Decree No. 41 on the Implementation of Preah Reach Kram on General Statute of Public Enterprises (English) |
| Description | The objective of this Anukret is to provide the additional provisions to Anukret No. 41/ANKR/BK on the Implementation of Preah Reach Kram on General Statute of Public Enterprises dated 06 August 1997 and permit public establishment with economic characteristics, state companies, or joint ventures with majority of state ownership to go to public offering. |