Last updated June 8, 2020
Name Sub-decree No. 50 on the transfer of resources from the state budget to municipal/district fund
This sub-decree is intended to limit the transfer of resources from the state budget to the municipal/district fund for five (5) years from 2019 to 2023. The purpose of this sub-decree is to determine the annual transfer amount as a percentage of the current revenue, transferred state budget to the municipal/district fund, and the formula of the municipal/district analysis and the transferred program of credit and cash to the municipal/district administration.