Last updated April 9, 2021
Name Sub-decree No. 210 on the reclassification of state private land on Koh Meas area 340 hectares 61acres in Khan Chbar Ampov, Phnom Penh and Lvea Em and Kien Svay districts, Kandal province
This sub-decree shows the reclassification of the public land area of ​​Koh Meas state land of 340 hectares 61 acres (three hundred and forty hectares and sixty one acres) located in Khan Chbar Ampov, Phnom Penh and Lvea Em district and Kien Svay district, Kandal province. The State provides the Phnom Penh Capital Administration with an area of ​​181 hectares, 50 acres (one hundred and eighty-one hectares and fifty acres) in Sangkat Kbal Koh, Khan Chbar Ampov, Phnom Penh, and registers with the Kandal Provincial Administration an area of ​​159 hectares and 11 acres (one hundred and fifty nine hectares and eleven acres) located in Peam Oknha Ok commune, Lvea Em district and Phum Thom commune, Kien Svay district, Kandal province.