Cutting 453.62 ha in Cheuteal Chrum village of O Svay commune in Trapaeng Prasat district of Uddor Meanchey province: 302.46 ha from Kulen-Prumtep Wildlife Sanctuary, and 151.16 ha from ELC of Khun Sea Import Export; Reclassifying 440.46 ha as state private land for donating to 37 families; Reserving 13.16 ha for physical infrastructure development; and Granting ownership to 57 private land parcels.
| Name | Sub-decree No. 177 on Cutting , Reclassifying and Reserving 453.62 hectares of Wildlife Sanctuary and ELC in Uddor Meanchey Province. |
Cutting 453.62 ha in Cheuteal Chrum village of O Svay commune in Trapaeng Prasat district of Uddor Meanchey province: 302.46 ha from Kulen-Prumtep Wildlife Sanctuary, and 151.16 ha from ELC of Khun Sea Import Export; Reclassifying 440.46 ha as state private land for donating to 37 families; Reserving 13.16 ha for physical infrastructure development; and Granting ownership to 57 private land parcels.  |