Sub-decree No. 153 on the transfer of resources from the state budget to cummune/sangkat fund
This sub-decree is intended to limit the transfer of resources from the state budget to the commne/sangkat fund for five (5) years from 2024 to 2028. The purpose of this sub-decree is to determine the annual transfer amount as a percentage of the current revenue, transferred state budget to the commune/sangkat fund, and the formula of the municipal/district analysis and the transferred program of credit and cash to the commune/sangkat administration.
| Last updated | July 11, 2023 |
| Created | July 11, 2023 |
| Name | Sub-decree No. 153 on the transfer of resources from the state budget to cummune/sangkat fund |
This sub-decree is intended to limit the transfer of resources from the state budget to the commne/sangkat fund for five (5) years from 2024 to 2028. The purpose of this sub-decree is to determine the annual transfer amount as a percentage of the current revenue, transferred state budget to the commune/sangkat fund, and the formula of the municipal/district analysis and the transferred program of credit and cash to the commune/sangkat administration.  |