Prakas no. 948 on state-burdened Value Added Tax (VAT) on basic food items for the daily life of citizens
The primary objective of this Prakas is to support the livelihood of citizens by designating the Value Added Tax (VAT) on the domestic supply of certain basic food items as a state burden until the end of 2028. These items include rice, eggs, meat, salt, sugar, and fish sauce/soy sauce, aiming to reduce the daily food expenses of the population.
| Name | Prakas no. 948 on state-burdened Value Added Tax (VAT) on basic food items for the daily life of citizens |
The primary objective of this Prakas is to support the livelihood of citizens by designating the Value Added Tax (VAT) on the domestic supply of certain basic food items as a state burden until the end of 2028. These items include rice, eggs, meat, salt, sugar, and fish sauce/soy sauce, aiming to reduce the daily food expenses of the population. |