Medium term public financial framework 2025-2027
This document outlines the formal implementation of the 2025–2027 medium-term public financial framework in accordance with the Law on the Public Financial System and as part of the current implementation of the Public Financial Management Reform Program. The fourth phase is being implemented in order to support the linking of the budget to the priority policies of the Royal Government, strengthen the effectiveness of budget analysis, and ensure macroeconomic stability and public financial sustainability.
Last updated | June 3, 2024 |
Created | June 3, 2024 |
Name | Medium term public financial framework 2025-2027 |
This document outlines the formal implementation of the 2025–2027 medium-term public financial framework in accordance with the Law on the Public Financial System and as part of the current implementation of the Public Financial Management Reform Program. The fourth phase is being implemented in order to support the linking of the budget to the priority policies of the Royal Government, strengthen the effectiveness of budget analysis, and ensure macroeconomic stability and public financial sustainability. |