Decision No. 522 on the authorization of Liberty Mining International PTY LTD to conduct metallic ores exploration in Chey Sen area, Chey Sen and Chhep districts, Preah Vihear province
The exploration license has authorized Liberty Mining International PTY LTD to conduct metallic ores exploration in Chey Sen area, Chey Sen and Chhep districts, Preah Vihear province on the land area of 215 (two hundred and fifteen) square kilometers with the specific location indicated on exploration license. The license has two years validity. The company can apply for a renewal license before 30 days of expired date. In case of miss-conduct or offend over the terms of condition in the agreement dated on June 12, 2008, this license will be revoked or fined according with the law on the management and exploration of mineral resources.
Last updated | April 18, 2016 |
Created | April 18, 2016 |
Name | Decision No. 522 on the authorization of Liberty Mining International PTY LTD to conduct metallic ores exploration in Chey Sen area, Chey Sen and Chhep districts, Preah Vihear province |
The exploration license has authorized Liberty Mining International PTY LTD to conduct metallic ores exploration in Chey Sen area, Chey Sen and Chhep districts, Preah Vihear province on the land area of 215 (two hundred and fifteen) square kilometers with the specific location indicated on exploration license. The license has two years validity. The company can apply for a renewal license before 30 days of expired date. In case of miss-conduct or offend over the terms of condition in the agreement dated on June 12, 2008, this license will be revoked or fined according with the law on the management and exploration of mineral resources. |