Sub-decree No. 253 on privatization of state land in total amount of 5382 hectares, including 3 locations such as Ta Lou commune of Bakan district for 2286 hectares, Santreae commune of Kravanh district for 548 hectares and Pramaoy commune of Veal Veng district for 2588 hectares in Pursat province for social land concession to allocate to former armed forces and their familiesThe land from forest cover 2002 in total amount of 5382 hectares, including 3 locations such as Ta Lou commune of Bakan district for 2286 hectares, Santreae commune of Kravanh district for 548 hectares, and Pramaoy commune of Veal Veng district for 2588 hectares in Pursat province was privatized for social land concession to allocate to former armed forces and their families.
| Name | Sub-decree No. 253 on privatization of state land in total amount of 5382 hectares, including 3 locations such as Ta Lou commune of Bakan district for 2286 hectares, Santreae commune of Kravanh district for 548 hectares and Pramaoy commune of Veal Veng district for 2588 hectares in Pursat province for social land concession to allocate to former armed forces and their families |
| Description | The land from forest cover 2002 in total amount of 5382 hectares, including 3 locations such as Ta Lou commune of Bakan district for 2286 hectares, Santreae commune of Kravanh district for 548 hectares, and Pramaoy commune of Veal Veng district for 2588 hectares in Pursat province was privatized for social land concession to allocate to former armed forces and their families. |