Sub-decree No. 69 on the Transfer of the Protected Forest, Forest Conservation and Production Forest Areas, and Economic Land Concessions between MAFF, and MoE
This sub-decree is to transfer 13 areas of the protected forest and forest conservation and 5 areas of production forest from Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries to Ministry of Environment. This production forest areas will be integrated as protected forest and forest conservation areas. 73 areas of economic land concessions will be transferred from the Ministry of Environment to Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries.
| Last updated | June 2, 2017 |
| Created | June 2, 2017 |
| Name | Sub-decree No. 69 on the Transfer of the Protected Forest, Forest Conservation and Production Forest Areas, and Economic Land Concessions between MAFF, and MoE |
This sub-decree is to transfer 13 areas of the protected forest and forest conservation and 5 areas of production forest from Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries to Ministry of Environment. This production forest areas will be integrated as protected forest and forest conservation areas. 73 areas of economic land concessions will be transferred from the Ministry of Environment to Ministry of Agriculture Forestry and Fisheries. |