Sub-decree no. 29 on cutting and reclassifying 1,882.54 hectares of forest cover land and confiscated land in Uddor Meanchey province.Cutting a total land of 1,882.54 ha in Kok Ampel village of Sangkat Koun Kreal in Samrong city of Uddor Meanchey province: 634.08 ha from 2002 Forest Cover, and 1,248.46 ha from confiscated land (former economic land concession of Real Grean company); and Reclassying 990.79 ha as state private land for granting donation of ownership to 266 families; Reserving 891.75 ha as state public land for physical infrastructure development; and Granting rights to 554 private land parcels.
| Name | Sub-decree no. 29 on cutting and reclassifying 1,882.54 hectares of forest cover land and confiscated land in Uddor Meanchey province. |
| Description | Cutting a total land of 1,882.54 ha in Kok Ampel village of Sangkat Koun Kreal in Samrong city of Uddor Meanchey province: 634.08 ha from 2002 Forest Cover, and 1,248.46 ha from confiscated land (former economic land concession of Real Grean company); and Reclassying 990.79 ha as state private land for granting donation of ownership to 266 families; Reserving 891.75 ha as state public land for physical infrastructure development; and Granting rights to 554 private land parcels. |