Name Sub-decree No. 259 on Cutting and Reclassifying 4,194.2862 hectares of ELCs and Forest Cover in Kampot province
Cutting a total land of 4,194.2862 ha of land in Tul village of Lberk commune, Trapang Bei village of Trapang Bei commune, Tuldontey village of Trapang Phlang commune, Chey Senar village of Tarken commune, and Techo Kbal Domrei village of Techo Akphivath commune in Chouk district of Kampot province: 1,734.7067 ha from 2002 Forest Cover, 177.6011 ha from ELC of World Trista Entertainment (Cambodia) Co., Ltd, 285.4886 ha from ELC of Camtree Corporation, and 1,996.4898 ha from ELC of First Bio-Tech Agricultural (Cambodia); Reclassifying 3,535.7504 ha as state private land for granting donation of ownership to 1,718 families; Reserving 658.5358 ha as state public land.