Name Sub-decree No. 161 on Cutting and Reclassifying 6,751.29 hectares of Land from ELC, Forest Cover in Pursat Province.
Cutting land from Forest Cover Map and reclassifying as state private land of 6,751.29 hectares of land in Phnom Kravine district, Kra Kor district, Bar Kan district and Pursat city of Pursat province: from 3,032.13 ha from economic land concession of Pheapimex; 893.61 ha from economic land concession of Touch Hav; 299.79 ha from forest concession; 2,525.81 ha from 2002 Forest Cover; granting donation of ownership to 2,735 families who are actually occupying, using and cultivating the land; and granting ownership rights to 1,086 land parcels.