Retail fuel prices in Cambodia [Khmer]
This dataset presents the retail prices of regular gasoline and diesel, expressed in Cambodian riels per liter, at fuel stations across the Kingdom of Cambodia. The data was collected from the official announcement of the Ministry of Commerce, starting from March 8, 2026. All prices are reported in riels (KHR), the national currency, to support effective domestic economic analysis. This dataset can be used to study fuel price trends, assess impacts on transportation costs, and conduct analyses related to the economy and energy sector in Cambodia.
| Name | Retail fuel prices in Cambodia [Khmer] |
| Description | This dataset presents the retail prices of regular gasoline and diesel, expressed in Cambodian riels per liter, at fuel stations across the Kingdom of Cambodia. The data was collected from the official announcement of the Ministry of Commerce, starting from March 8, 2026. All prices are reported in riels (KHR), the national currency, to support effective domestic economic analysis. This dataset can be used to study fuel price trends, assess impacts on transportation costs, and conduct analyses related to the economy and energy sector in Cambodia. |