Sub-decree No. 09 on cutting 1125.77 hectares of land in Sambour district, Kratie province from forest cover 2002 and privatize the state land for granting collective ownership to a Kraol indigenous community and ownership on land parcel
The land in the amount of 1125,77 hectares from forest cover 2002 was reclassified as private state land to grant to 223 families of Kraol indigenous community as the collective ownership in Rovieng village, Srae Chis commune, Sambour district, Kratie province. In total the community will receive 32 parcels of land, including 15 land parcels for residence and 17 land parcels for agriculture production.
Data Resource Preview - Sub-decree No. 09 on cutting 1125.77 hectares of land in Sambour district, Kratie province from forest cover 2002 and privatize the state land for granting collective ownership to a Kraol indigenous community and ownership on land parcel